Tillbaka

Trevlig sommar önskar Svebio

Sommaren är här och snart väntar semester för min del. Jag är precis återkommen från Almedalen med många inspirerande samtal, paneldebatter och möten med medlemmar och många andra. Särskilt kul var det att Svebio deltog i tre fullsatta seminarier där högaktuella ämnen som hållbart flygbränsle, mer fossilfri el och tillgången till biomassa diskuterades. Ett stort tack till våra kunniga panellister och kul att så många kom och lyssnade.

Foto: AI-genererad bild.

Jag har också haft många givande samtal med politiker, myndighetspersoner och aktörer från andra sektorer. Min samlade bedömning är att förståelsen för behovet av bioenergi har ökat, inte minst i ljuset av kriget i Ukraina då fler inser att vi inte kan göra oss allt för beroende av importerad energi. Jag tycker mig också se en större öppenhet för att finna lösningar tillsammans med andra branscher.

Våren har varit intensiv. Inte minst har arbetet med att genomföra Svebios nya strategiska inriktning tagit tid och kraft. Detta har bland annat lett till att tidningen Bioenergy International övergått i annan regi än Svebios – vi önskar de nya ägarna lycka till och ser fram emot att fortsatt vårt samarbete – och att Bioenergitidningen numera är helt digital. Tyvärr har några av våra medarbetare fått lämna Svebio som följd av vår nya inriktning. Jag vill tacka dem för alla deras insatser och önska dem varmt lycka till i deras nya roller i bioenergibranschen.

Nu startar vi arbetsgrupp ”Politik och styrmedel”!

Som en del i Svebios nya strategiska inriktning har styrelsen beslutat att det politiska påverkansarbetet ska prioriterats högre. Medlemmarna ska i högre utsträckning involveras i arbetet, bland annat genom inrättandet av arbetsgrupper.

Syftet är att arbetsgrupperna ska bidra till att utveckla Svebios verksamhet och vara en del av organisationens medlemsdialog.

Då Svebios medlemmar kommer från en rad olika verksamhetsområden är det viktigt att ge medlemmarna bättre möjlighet att kunna delta i arbetet med att ta fram positioner, men även att kunna sprida information snabbare. Arbetsgrupperna syftar till att stärka informationsutbytet med Svebios kansli, och även att öka medlemmarnas delaktighet och möjlighet till nätverkande. Genom tätare kontakter mellan kansliet och medlemmarna kan Svebio stärka sin position som en konstruktiv och kunskapsbaserad branschorganisation.

För att kunna inrätta en första arbetsgrupp under 2025 krävs engagemang från medlemmarna. Samtidigt ska inte deltagande i arbetsgrupper kännas betungande. Förslagsvis anordnas cirka fyra arbetsgruppsmöten per år – företrädelsevis digitalt – men med kontinuerligt informationsutbyte via exempelvis mejl. Gruppen är tänkt att bestå av cirka 10-20 personer från medlemsföretagen.

Första arbetsgrupp till hösten

Under hösten planerar vi att starta upp arbetsgruppen Politik och styrmedel med ett uppstartsmöte måndagen den 15 september (klockan 9.00-11.00) samt med två ordinarie möten.

Är du eller någon kollega intresserad av att delta i arbetsgruppen? Hör då av dig till Johnny Kjellström, näringspolitisk chef på Svebio (johnny.kjellstrom@svebio.se / 072-148 28 70).

Jag vill också passa på att bjuda in till Svebios Fuel Market Day på IVA i Stockholm den 25 september med temat ”Navigating a changing world – Bioenergy as Europe’s growth and innovation engine” där vi nu har öppnat registreringen.

Varmt välkomna också på Svebios Stora Biokraft- och värmekonferens som i år kommer att hållas den 19-20 november i Växjö. Mer information kommer inom kort.

Slutligen önskar jag er alla en skön och avkopplande ledighet och en fin sommar!

Med vänlig hälsning,

Anna Törner, vd, Svensk Bioenergi

Vi använder oss av cookies.Läs mer